מגפת הקורונה והירידות בשווקים

בחודש האחרון ישנן ירידות חדות מאוד בהיקפן הן בשווקי המניות והן בשווקי איגרות החוב בעקבות החשש מהתפרצות הקורונה בארץ ובעולם והשלכותיה.

במישור ההשקעתי, אנו רואים מכירת חיסול רוחבית בשוק, במניות ובאגרות חוב, ללא הבחנה כלל.

אנו מבקשים ליצור הבחנה בין אגרות חוב ובין מניות.

הקדמה קצרה: לאורך חצי שנה האחרונה, ולאור חוסר האטרקטיביות באגרות חוב של חברות, החזקנו בתיקי לקוחותינו רכיב מזומן גבוה יחסית וכן מרכיב אגרות חוב ממשלתיות באחוז גבוה מסך התיקים. ברוב תיקי הלקוחות כ 50% – 30% מוחזקים במזומן ובאג”ח ממשלתיות, אשר נפגעו מעט יחסית במשבר זה.

יחד עם זאת, שווקי המניות ירדו כ 30% – 35% תוך תקופה קצרה וזה קיצוני מאוד. בנוסף, גם אגרות חוב של חברות ירדו בחוזקה וללא הבחנה.

נציין, כי אנו מחזיקים אגרות חוב של חברות אשר אנו מאמינים ביציבותן ושישלמו את חובן.

תיקי ההשקעות של הלקוחות ספגו ירידה משמעותית ואין להקל בכך ראש. יחד עם זאת, ולאור ההתגוננות המוקדמת שלנו, התיקים ירדו פחות באופן יחסי, בהתחשב בכך ששוקי המניות בארץ ובחו”ל חזרו 5 – 3 שנים אחורה ושוקי האג”ח הקונצרני ירדו בחוזקה.

מה הלאה? כיום ישנן בשוק לא מעט אגרות חוב של חברות חזקות אשר נסחרות בתשואה לפדיון מעניינת מאוד ואנו מנצלים זאת בהדרגה. מדי יום מסיטים כסף מהעו”ש ומאגרות החוב הממשלתיות לאגרות חוב הללו. בכך, למעשה אנו מבטיחים את התשואות העתידיות של התיקים לכשיחלוף המשבר. זוהי פעולה לא פשוטה, הכרוכה בהליכה נגד הזרם, אך אנו מאמינים שזהו תפקידנו, ובהסתכלות קדימה באחריותנו לפעול בתיקי הלקוחות ולבצע פעולות גם אם הן קשות ומלחיצות בטווח הקצר.

לגבי רכיב המניות – כאן ההחלטה קשה יותר מכיוון שקשה להעריך את עומק ההאטה שתקרה במשק כתוצאה מהקורונה לצד פדיונות הציבור הפועל בפאניקה ולא מבדיל בין חברות איכותיות יותר לפחות.

מה שכן, ישנה שורה של מניות של חברות טובות אשר הגיעו לרמות מחירים מאוד נוחים להשקעה ואנו חושבים שנכון לרכוש אותן. הביצוע יעשה בזהירות ובהדרגה.

לסיכום: נבואה ניתנה לשוטים, ואיננו יודעים להעריך מתי המשבר יחלוף. מה שברור, השווקים כבר היום מתמחרים קטסטרופה כלכלית משמעותית מאוד.

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!