סקירת שוק אפריל 2023

להלן כמה מילים ומחשבות עדכניות על המצב בשווקים ובכלל.

אנו ערים למצב הפוליטי שקיים במדינה בחודשים האחרונים ולדאגה בגללו. בבואנו לבחון את הרבעון שחלף, אנו רואים כי תיקי ההשקעות שלכם הלקוחות – לא נפגעו או כמעט ולא נפגעו.

שנת 2022 הייתה שנה של מפנה לרעה בשווקים, כאשר הבנקים המרכזיים בעולם העלו ריבית ועדיין מעלים ריבית – בצורה אגרסיבית. ההשפעה על השווקים הפיננסיים הייתה מיידית, והשווקים חוו ירידות חדות מאוד.

שנת 2023 המשיכה עם העלאות ריבית, אך בהחלט אפשר לראות כי השווקים מצפים לסיום מחזור העלאות הריבית בקרוב מאוד. אפשר לשים לב לכך, בין השאר, כי כאשר הבנקים המרכזיים מעלים בפועל את הריביות בחודשים האחרונים – השווקים יציבים.

המשמעות היא, כי העלאות ריבית אלו כנראה כבר מגולמות במחירים.

אגרות החוב של החברות המרכזיות וכן אגרות חוב ממשלתיות חוו עליות מתחילת השנה ושווקי המניות עדיין בירידה מסוימת מתחילת שנה זו.

נקודת מוצא זו יכולה בהחלט לנסוך בכולנו אופטימיות זהירה להמשך. כיום יש לא מעט אגרות חוב המדורגות בדירוגים איכותיים אשר התשואה הגלומה בהן בהסתכלות קדימה הינה נאה מאוד ועומדת על 6%-3% בתוספת הצמדה למדד. המשמעות היא כי בהנחה ואנו נחזיק אגרות חוב אלו עד לפדיון, נקבל את התשואה הזו מדי שנה.

זוהי כמובן תשואה טובה כדי להיאחז בה.

ברור שבטווח הקצר התנודתיות יכולה להימשך בהתאם למגמה בעולם ולהחלטות הפוליטיות והכלכליות המקומיות אך בהינתן התשואות האלו ניתן להתעודד ממצב הדברים כרגע.

בנוסף, קיבלנו מספר טלפונים מלקוחות אשר ביקשו להתייעץ האם כדאי להעביר את הכספים לחו”ל. אנו מבקשים להפנות את תשומת ליבכם לכך שהוצאת הכספים לחו”ל כרוכה בלא מעט סיכונים.

  1. חשיפה לשינויים במטבע זר.
  2. עמלות גבוהות מאוד יחסית בעת ניהול חשבון בחו”ל.
  3. חשיפה למיסי ירושה לפי החוקים המקומיים.
  4. חשיפה למשברים בנקאיים בעולם.

 

בסופו של יום, יש לזכור כי אנו חיים בישראל, ההכנסות וההוצאות שלנו נקובות בשקלים. כמו כן, יש לשים לב כי יציבות הבנקים בישראל הינה יוצאת דופן ביחס לעולם (כפי שאפשר לראות לגבי בנקים בשוויץ ובארה”ב שקרסו בחודשים האחרונים ונזקקו לחילוץ של הבנקים המרכזיים).

לסיום מכתבינו זה, אנו מאחלים לכם ולנו חג שמח, חג של אחדות, חג שנזכור בו שרב המשותף על המפריד.

יועץ בבית השקעות

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!