סקירת שוק פברואר 2023

בחודשים האחרונים אנו חווים כמה תהליכים שקורים בו זמנית, ומשפיעים רבות על השווקים הפיננסיים.

ראשית, תהליך האינפלציה העולמי שהחל בשנת 2022, וממשיך איתנו עד היום, גרר גל העלאות ריבית משמעותיות בארצות הברית ובעולם כולו.

הנשק העיקרי של בנקים מרכזיים בעולם להילחם באינפלציה הינו נשק הריבית. זהו כלי נשק אפקטיבי מאוד, אך הוא מייצר “כאב ראש גדול” מבחינה כלכלית לכל אספקט בחיים שלנו.

העלאת ריבית מייקרת את עלויות המימון במשק, וכתוצאה מכך מצמצמת את הצריכה, מורידה את הפעילות המשקית בכללותה, ומייצרת אבטלה. זהו תהליך כואב, אך הכרחי בכדי לא לתת לאינפלציה לצאת משליטה.

כרגיל, התחום שמגיב הכי מהר הוא שווקי ההון. בשנה האחרונה חוו שווקי ההון ירידות חדות לכל אורכם. גם מי שהחזיק נכסים שנחשבים בטוחים לחלוטין, כדוגמת אגרות חוב של ממשלת ארצות הברית, חווה ירידות של 15% לערך. שוק ההון הינו צופה פני עתיד ומתאים את המחירים בו באופן מידי. ישנם שווקים נוספים שמגיבים בצורה איטית הרבה יותר, למשל שוק הנדל”ן – נרחיב על כך בהמשך.

שנית, בישראל נוסף “גורם סיכון” בדמות השינויים המשפטיים שהקואליציה הנוכחית מנסה להעביר.

מבלי להיכנס להיבטים פוליטיים – שינויים אלו מייצרים חשש הולך וגובר בקרב ציבור משקיעים, מנהלי החברות ובקרב כלכלנים וגורמים משפיעים בעולם. כתוצאה מהליך זה, השוק המקומי בחודש האחרון ירד מדרגה נוספת במניות ובאגרות החוב הממשלתיות/חברות.

השאלה החשובה מכולן – מה עושים? האם נדרשים לעשות שינויים בתיקי ההשקעות שלנו?

התשובה כמובן אינה מוחלטת, אך בהחלט ניתן לתת מפת דרכים פשוטה.

אנחנו חושבים כי ההתייחסות להשקעה בתיק השקעות צריכה להיעשות בהסתכלות ארוכת טווח. כלומר, אין בכוחנו או בכוחו של מישהו בכלל לנסות ולנחש מה יהיה בחודשים הקרובים. האם הירידות בשוק ימשיכו או האם הרע מכל כבר מגולם במחירים.

מה שבטוח, כבר היום יש לא מעט אגרות חוב שנותנות תשואות יפות מאוד בהסתכלות קדימה למי שמחזיק בהן או רוכש אותן כיום. כמה דוגמאות: אדמה אג”ח 2 בתשואה לפדיון של 3.2% ובתוספת הצמדה למדד. נכסים ובניין אג”ח 4 בתשואה לפדיון של 6.7% בתוספת הצמדה למדד ועוד.

אם נסתכל אחורה לכל המשברים שעברנו בעשרות השנים האחרונות, ניתן לראות שבטווחי הזמן הארוכים גם המשברים הגדולים ביותר נראים כמעט חסרי משמעות, והשווקים עלו מאז באופן ניכר.

במצב המיוחד שבו אנו נמצאים, מטעמי זהירות, הקטנו את רכיב המניות בתיקים. כמו כן, אנחנו מחזיקים רכיב ניכר של אג”ח ממשלתיות הנחשבות בטוחות באופן יחסי.

נקודה נוספת חשובה ביותר – בניגוד לשוק ההון שמגיב מהר, ואין ספק שכבר מגלם בתוכו לכל הפחות חלק לא קטן מהשינויים שקרו, ישנם שווקים נוספים שמגיבים הרבה יותר לאט. אחד מהם הוא שוק הנדל”ן.

התרגלנו בעשור וחצי האחרונים לעליות רציפות ועקביות בשווי הנדל”ן למגורים במדינת ישראל כולה. יש להבין כי עלייה רציפה זו נתמכה בעזרת מימון זול עקב הריבית הנמוכה ששררה עד לפני שנה.

החגיגה הזו הסתיימה! עליית הריבית המהירה פוגעת מאוד ומייקרת את עלויות המימון של קבלנים ושל משקי הבית. אנו מתחילים בחודשים האחרונים לשמוע על עצירת עסקאות, הקטנת משכנתאות, ואף ירידת מחירים.

יש לזכור כי  שוק הנדל”ן מגיב לאט, ואנו מעריכים כי את רוב הפגיעה – השוק עדיין לא חווה. לכן, לדעתנו רכישת דירה להשקעה בזמן הזה הינה בסיכון גבוה מאוד להפסדים.

בשורה תחתונה: בשוק ההון צריך להיות תמיד. אפשר לעיתים לצמצם חשיפה למניות, ולעיתים להגדילה, לשנות הרכבי וסוגי האג”ח.

לעיתים השווקים יודעים לייצר תשואות של שנה שלמה, בתקופת זמן קצרה של שבועות בודדים.

השקעה באופן עצמאי או דרך בית השקעות

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!